PROVINCIAL 7S RESULTS
PROVINCIAL 7S RESULTS
BP Lautoka 7s - Full Results
 
BP Lautoka 7s champs, the Digicel Fiji Babas and the runner-up Northland One after the finals.
Northland One was no match for the Digicel Fiji Babas team going down 21-10 in the BP Lautoka 7s grand final at Churchill Park today.

Please find below the full results from the tournament played. Also find below the team registrations.

====



BP Lautoka 7s - Results
Pool A
Nadroga One 33 Serua 12, Suva Three 21 Northland Three 17, Nadroga One 14  Northland Three 17, Suva Three 26 Serua 0, Nadroga 1 29 Suva Three 0, Northland Three 40 Serua 10


Pool B
Suva One 24 Ba Two 12, Nadi Two 12 Tailevu Two 0, Suva One 31 Tailevu Two 12, Nadi Two 14  Ba Two 5, Suva One 17 Nadi Two 19, Tailevu Two 14 Ba Two 28

Pool C
Northland One 49 Navosa Two 0, Lautoka One 17 Yasawa Two 10, Northland One 29 Yasawa Two 7, Lautoka One 26 Navosa Two 5, Northland One  26 Lautoka One 0, Yasawa Two  12 Navosa Two 12

 Pool D
Nadroga Two 0 Fiji Warriors 34, Lautoka Two 5 Namosi One 0, Nadroga Two 19 Namosi One 10, Lautoka Two 7 Fiji Warriors 5, Nadroga Two 7  Lautoka Two 17, Namosi One 5 Fiji Warriors 22

 Pool E
Ba One 19  Navosa One 14, Northland Two 17 Nadi Three14, Ba One 27  Nadi Three 14, Northland Two 5  Navosa One 7, Ba One 19 Northland Two 0, Nadi Three 22 Navosa One 0

Pool F
Nadi One 5 Colo North 5, Suva Two 10 Tailevu Three 5, Nadi One 7  Tailevu Three 24, Suva Two 17 Colo North 12, Nadi One 19  Suva Two  14, Tailevu Three 15 Colo North 19

Pool G
Lautoka Three 10 Namosi Two 7, Nadroga Three 0 Yasawa One 22, Lautoka Three 24 Yasawa One 12, Nadroga Three 10 Namosi Two 7, Lautoka Three 20 Nadroga Three 10, Yasawa One Namosi Two

Pool H
Tavua 0 Fiji Babas 31, Tailevu One 33 Navosa Three 0, Tavua 7 Navosa Three 14, Tailevu One 7 Fiji Babas 12, Tavua 14 Tailevu One 21, Navosa Three 0 Fiji Babas 42

====

Quarter Finals

Cup
Nadroga One 7 Fiji Barbarians 28 (h-t: 21-0), Nadi Two 0 Lautoka Three 17 (h-t: 0-17), Northland One 28 Colo North One 7, Lautoka Two 14 Ba One 24
Plate
Northland Three 17 Tailevu 12, Yasawa One 33 Suva One 0, Lautoka One 7 Suva Two 12, Nadi 12 Fiji Warriors 19
Bowl
Navosa Three 12 Suva Three 21 (h-t: 5-10), Nadroga Three 19 Ba Two 7 (h-t: 5-0), Tailevu Three 19 Yasawa Two 0, Navosa One 12 Nadroga Two 5

====
Semi Finals
Cup
Fiji Barbarians 40 Lautoka Three 12, Northland One 28 Ba One 14
Plate
Northland Three 0 Yasawa One 38, Suva Two 0 Fiji Warriors 19
Bowl
Suva Three 19  Nadroga Three 31, Tailevu Three 12 Navosa One 33

====
Grand Finals

Cup
Fiji Barbarians 21 Northland One 10
Plate
Yasawa One 0 Fiji Warriors 7
Bowl
Nadroga Three 12 Navosa One 17

 Best Player: Sailosi Rabonaqica ( Fiji Babas)

====

Team Registrations:

Nadroga 1
Coach: Samu Vunaki
Manager: Sela Qaqa
2, Asaeli Boko 3, Lekima Tuidraki 4, Semesa Gonevou 6, Epeli Natuikata 7, K elepi Niunisava 8, Maikeli Mocetadra 9, Luke Naroyasi 12, Mesulame Soga 13, K ilivati Tauvoli

====

Suva III
Coach: Peniasi Uluiviti
Manager: Sotia Sereki
1, Fero Daunitutu, 2, Nacani Railati, 10, Waisale Beci 13, Rusiate Racei, 15, Marika Roqica, 17, Sekove Waqanivalu, 18, Joeli Nabogikolo, 19, Ilikimi Masali, 20, Asivorosi Taraikinikini, 21, Samu Ratulevu, 22. Ben K aikaivalu,

====

Northland III

Coach: Nemani Matirewa
Captain: Dale Tonawai
4 Dale Tonawai, 5 Sairusi Ranuku, 6 Taniela Qevia, 7 Savenaca Tukitoka, 8 Leone Nakaraqa, 9 Simelo Sorokacoka, 10 Manueli Gade, 11 Naveni Natoga, 12 Iliavi Satala, 13 Apimeleki Tovuto, 14 Tevita Rogo, 15 Sakiusa Neisamu

====

Serua Crusoe
Coach: Saniteri Siga
Captain: Selemo Drotini
1. Apisai Domolailai, 2 Selemo Drotini, 3 Timoci Navuna, 4 Semisi Tukana, 5 Ilimo K uruinamara, 6 Michael Hoyt, 7 Sitiveni K unaga, 8 Semi K aitabu, 9 Jone Qorovarua, 10 Sowane Asaeli, 11 Ropate Labalaba ,12 Peniasi Waqavanua

====


Pool B
Suva 1 (2)
Nadi 2
Tailevu 2
Ba 2

Suva One
Coach: Lote Rasiga
Captain: Savai Eru
1. Seniyasi Senivau, 2 Esala Vakatiakau, 3 Savai Eru (capt), 4 Mosese Vatunitu, 5 Isoa Tuinakoro, 6 Isei Erenavula, 7 Taniela Jueta, 8 Josefa Tiko, 9 Apisai Joji, 10 Alfred Smith, 11 Manasa Wainivanua, 12 Michael Nabuliwaqa

====

Nadi II
Coach: Joeli Nasa
1 Serevi Serekilevu, 2 Viliame Ratute, 3 K eni Varo, 4 Taniela Driu, 5 Saimoni Nuku 6 Tukai Lomavere, 7 K ini Labalaba, 8 Adriu Delai, 9 Joeli Lotawa, 10 Mesake Tuikaba, 11 Jona Tavai, 12 Tukai Qura

===

Tailevu Two

Coach: Niumaia Bainivalu
Captain: Ravuama Ma’afualu

2 Ravuama Ma’afualu, 15 Jope K aiqumi, 11 Mitieli Naicegucegu, 6 Josaia Dravo, 14 Samuela Suguturaga, 8  Luke Bakaniceva, 5 Timoci Bai, 14 Semi Cakaunitabua, 11 Sitiveni K edrakai, 3 K oresi Tawake, 14 Apisai Toga, 17 Sikeli Daumeke

====

Ba II
1, Apisai Toga 2, Filipe Tauyavitaki 3, Tevita Delai 4, Semisi Lese 6, Rusiate Nasau 7, Selevasio Barua 8, Emenoni Nabaro 9, Valerio Vodo 10, Malakai Bose 11, Vorokisi

Natutusau  12, Pita Natoga
 
================================

Pool C
Northland 1 (3)
Lautoka 1
Yasawa 2
Navosa 2

 
Northland I
Coach: K Tomu
4. Isake K atonibau, 5 atunaisa Vodovodo, 6 Josateki Cabalaba, 7 Sefanaia Bogi, 8 Eparama Baravilala, 9 Selema Bolavucu, 10 Aliposo Bueta, 11 Vereimi Vilitati, 12 Mesake Mekemeke, 13 Josaia Qumi, 14 Sevuloni Lutu, 15 Joela Naituku

====

Lautoka I
Coach: Pauliasi Tasere
Captain: Apenisa Ratugolea
1 Apenisa Ratugolea, 2 Orisi Elliot, 3 K inijioji Rakata, 9 Viliame Satala, 10 Vatimi K enatale, 12 Joji Ragamate, 14 Senitiki Bakau, 15 Iliesa Tora, 16 Manoa Qerea, 17 Emosi Tavai, 18 Taniela Naiceru, 19 Jone Baravilala

====

Yasawa III
Coach: Maikeli Momolevu
Josateki Erenavula, 2 Maikeli Daearu, 3 Sovilisi Nakaloulevu, 4 Pita Nasau, 5 Meli Ledua, 6 Manasa Tuidama, 7 Pio wainiqolo, 8 Sikeli Lewalau, 9 Panapasa Qarau, 10 Apenisa Momo, 11 Peceli Tavaga, 12 Soko Ratudradra

====

Navosa II
Coach: Lekima Drole
Manager: Ropate Labalaba
1, Penaia Lese 2, K ini Vudira 3, Waisale Rerega 4, Iosefo Reselea 5, Sakiasi Dakua 6, Sunn Lo Ilikimi Matakaca 7, 8, 9, Vilive Labalaba 10, 11, Penaia Lese 12, 15, Orisi Qilai 17, Alowesi Qio

================================


Pool D
Nadroga 2 (5)
Lautoka 2
Namosi 1
Fiji Warriors

Nadroga II

Coach: Jonetani Waqa
Manager: Emosi Tokacaci
1, Ameniasi Malocebe 2, Seru Qaranivalu 3, Manoa Tamaya 4, Isoa Naburu 5, Ratu Wame 6, Neuma Vatoga 7, Savenaca Batimala 8, Waisea Raitala 9, Ifereimi K ubukawa

====


Lautoka II
Coach: Ilaisa Rabito
Manager: Ifereimi Dakunikuila
Captain: Esala Tuibua
1. Sosiveta Boila, 2 Vuki Sadrata, 3 Ameo Noa, 9 Apisai Ravadra, 10 Paul Fong, 12 Penaia Soga, 14 Metuisela Talebulamai, 15 Nasoni Nasolo, 17 Josese Ledua, 18 Sovau Saukuru, 19 Apenisa Natabua

====


Namosi 1
Coach: Rene
Manager: Ryan Moroivalu
8, John Moroivalu, 19 Samuela Rokosuka, 21, Apakuki Tuitavua, 22, Ropate Bati, 23, Waisea Nayacalevu 24, Esala Nasoma, 25, Aporosa Toroca, 26 Peni Bati 27, Bavia Peni, 28, Lole Robanakadavu, 29, Navitalai Nataraki

====

Fiji Warriors

Coach: Inoke Male

Manager: Alifereti Malo
1, Nolani Vinakece 3, Rupeni Nasiga 4, Ilitomasi Nawalu 5, William Rasileka 6, Sailasa Vasua 7, Filipo Nariva 8, K otobalavu Waqasara 9, Joveci K alou 10, Sareki 11, Watisoni Votu, 12, Eneri K uru 13, Sionasa Vunisa, 14, Apisalome Waqatabu.

 ================================

Pool E
Ba 1 (6)
Northland 2
Nadi 3
Navosa 1

Ba 1
Coach: Lemeki
Manager: Manasa Takala
Pio Tuwai, Aporosa Waqatabu, Filimoni Taka, Joe Uluivuda, Joe Vunisa, Setefano O R, Penaia, Tawake, Elia, K emueli, Walu.

====

Northland II

Coach: Akini K oroivalu
Captain: Beni Iranasau
4 Beni Iranasau, 5 Akeimi Bolalailai, 6 Lodoviko Degei, 7 Uraia Tuidama, 8 Apimeleki Molikula, 9 Vikatore Qaravakatoga, 10 Vaulo Rokotuivekaci, 11 Sekove Toranibau, 12 Veremo Raselala, 13 Josateki Colakadi, 14 Esava Naisake, 15 Timoci Rasabanawa

====



Nadi III
Coach: Anare Saukuru
Manager: Viliame Raqona

1, Inoke N 2, Ilaitia  3, Semisi K 4, Apakuki J 5, Semi K eli 6, Isimeli Daveta 7, Isoa R 8, Isaia D 9, Waisale T 10, Seveci Salusalu 11, Josaia R 12, Filimoni Botitu

====

Navosa 1
Coach: K . K ulavere
Manager: K aveni Naliva
 Rusiate Wadalu, Manasa Tevo Ilaitia Lewa, Josefa Vatureba, Jaoji Dakuvula, Aminiasi Arei, Eroni, Alifereti

================================
 
Pool F
Nadi 1(7)
Suva 2
Tailevu 3
Colo North


Nadi I

Coach: Iliesa Tanivula
Manager: Pita Bolea
1. Josateki Sovau, 2 Turuva Lumelume. 3 Saimoni Nuku, 4 Sikeli Nasaku, 5 aporosa Vata, 6 Nemani Dau, 7 Simeli Botitu, 8 K ini Momo, 9 Adriu Delai, 10 Eseroma Naba, 11 Ilisoni Ratusai, 12 Asaeli

====

 Suva II
Coach: K alisito Tunaulu
Manager: Vili Tuilewa
Noa Nawaqarua, Peni Nagata, Alipate Bete, Jone K oroduadua, Jimione Biumaiwai, Epeli Draunivasa, Setefano Cakau, Iliavi Rauwa, Isikeli Seru Marka Tunisa, Emosi Rauwa, Ilisoni Qi0

====

Tailevu III
Coach: Tevita K amikamica
1. Vetaia Naisoro, 2 Samu Qica, 3 Ilaitia Rainima, 4 Vilimone Naivalubasaga,  5 Mesake Yavoli, 6 Tomasi Sivo (capt), 7 Josesw Qalivere, 8 Epeli Ruivadea, 9 Seremaia Tawakevou, 10 Apisalome Muriyawa, 11 Rupeni K amikamica, 12 Luke Bouwalu

====

Colo North

Coach: Etika Tovilevu
Manager: Tevita Daivalu
1, Maikele Sarosaro 2, Aporosa Taniuru 3, Semesa Bucibuci 4, Sekove Leawere 5, Jone Tuqiri © 6, Eparama Rokoyaya 7, Etuate Gusuivalu 8, Eparama Uraia 9, Ifereimi Tovilevu 11, Tomasa Vikautui 12, leveni K urimalawai 24 Watisoni Naqelevuli

 ================================

Pool G
Lautoka 3 (8)
Nadroga 3
Yasawa 1
Namosi 2

Lautoka III
Coach: Peni Veidreyaki
Captain: Jolame Bera
1. Jolame Bera, 2 Poasa Seru, 3 Necani Loga, 4 Solomoni Nala, 5 Isei Namovi, 6 Rupeni Wara, 7. Pauliasi Rokosuka, 8 Josefa Qoro, 9 Panapasa Namoko, 10 Esaeli Vula, 11 Sekove Sariki, 12 Ulaiasi Saukuru

====

Nadroga III
Coach: Sanaila Nadredre
Manager: Aminiasi K unajuke (Snr)
2, Tikiko Namalia 3, Jack Volavola 4, Jone Qoro 5, Solo Donu 6, K itione Vosailagi 7, Simeli K oniferedi 8, Akapusi Toge 9, Taniela Senikau 12, Aporosa Tabu 13, Iliesa Hanimo 14. Norm Inoke 18, Paula K aratu

====


Yasawa I
Coach: Sireli
Captain: Epeli Rainima
1. Inoke Momo, 2 Mosese Voka, 3 Peni Tuiteci, 4 Penaia Lima, 5 Nacanieli Batina, 6 Sikeli Udreilagi, 7 Amenayasi Aroi, 8 Samisoni Vutala, 9 Taniela Vatunitu, 10 Samu Masi, 11 Sisa Saukawa

====

Namosi II
Coach: Eneriko Cakaunivalu
Manager: Freddy Pene
2, Iowane Sivino, 6, Iowane Esava 7, Simione M Ekemeke 9, Suwani Nakuna 10, Suliano Qaqanilawa 11, Pita Volavola 12, Qio 13, Mosese Rokoteba 20, Asesela Saumaki 21, Mika Masi 22, Jeke Gotegote

================================

Pool H
Tavua (9)
Tailevu 1
Navosa 3
Fiji Babas

 Tavua
Coach: Malakai bari
Captain: Eroni Qasi
2. Vilimoni Naqilu, 6 Niumaia Lali, 7 Sisa Raikadroka, 9 Meli Vunakece, 10 Malakai Bari, 11 Eroni Qasi, 12 Isei Matai, 13 Tom Halstead, 14 Apisai Qasi, 15 Waisale Vuniwaqa, 20 Samu Matai, 21 Semi Baleinaivalu

====

Tailevu I
Coach: Jone K aila
Manager: Viliame Lutumailagi
1, Serupepeli Vularika, 2, Lemeki Duidomo, 3, David Batiratu 5, Samuela Bainivalu, 7, Mitieli Bai, 8, Selema Raitutuku, 9, Isireli Qasenivalu, 10, Raymond Rodan12, Miasi Nakia 16, Iliesa K eresoni, 19, Ponipate Bainivalu 20, Joseva Nakaira,

====


Navosa III
Coach: Paula K ome
Manager: Alifereti Nadiri
1, Tevita Litidaniu 2, Inoke K oroi 3, Rafaele Torau 4, Eroni Qata Snr 5, Eliki Waqa 6, Petero Narogo 7, Nepote K uriqamo

====

Fiji Barbarians
Coach: Waisale Serevi
Manager: Jope Tuivanuavou
1, Etonia Naba 2, Seremaia Burotu 3, Sailosi Raboniqica 4, Samuela K unanitu 5, Emosi Vucago 6, Osea K olinisau 7, Lepani Nabuliwaqa 8, Naisa Narukutabua 9, Iliesa Ratuva 10, Peni Rokodiva 11, William Saukuru 12, Vereniki Goneva

==END
Copyright © 2014 Fiji Rugby Union | Privacy Policy
Play all your favourite games in our online casino and win money.
[Designed and developed by Oceanic Communications, Official FRU Online Communications Partner]
Fiji Rugby Sponsers